ABB AF65-30-00-13 CTR,3P,68A,100-25
Manufacturer: ABB Inc. | Catalog # AF65-30-00-13 | North Coast Part # 1402915
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
Not Available for Pickup at Auburn opens wednesday 5:00am pt
0 available
For Delivery
Not in local stock *
Check another branch
*Next Day Delivery not avail / contact sales for lead times & return policy
3 pole, 90 amp across the line contactor with 100-250V AC/DC coil and no auxiliary contacts
Technical Information
Amperage
90 Amp
Applications
For Controlling 3-Phase Motors, Non-Inductive or Slightly Inductive Loads
Coil Voltage
100 - 250 VAC/VDC
Contact Configuration
3 NO Main
Mounting Type
Front and Side
Number of Poles
3 Pole
Operating Temperature
80 degrees C
Power Rating
18.5 kW at 220/230/240 V, 30 kW at 380/400 V, 37 kW at 415/440/500/690 V
Size
55x125.5x111mm
Temperature Rating
-25 to 60 degrees C
Terminal Type
Screw Terminals
Type
Contactors
Voltage
690 VAC