Product image for Allen Bradley 1492-CJP3-10 IEC Terminal Block Center Jumper 10-Pole
Image thumbnail 0
Image thumbnail 1
Image thumbnail 2
Email
Allen Bradley 1492-CJP3-10 IEC Terminal Block Center Jumper 10-Pole
Manufacturer: Allen-Bradley / Rockwell | Catalog # 1492-CJP3-10 | North Coast Part # 1742580
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
20 available
For Pick Up
at Auburn Closes 4:00PM PT
20 available
For Delivery
Order by Wednesday 4:00pm PT for delivery Thursday
Not in local stock *
Check another branch
IEC Terminal Block Center Jumper 10-Pole
Technical Information
Applications
For General Purpose Application
Connection Type
10
Mounting Type
Center
Number of Poles
10 Pole
Size
48.7 mm W 24.7 mm L 2.8 mm H
Standard
C-TICK,KC
TC Connection
10
Temperature Rating
-60 to 130 degrees C
Type
10 Pole
Packaging
Pkg Qty
20
Manufacturer Information
Brand
Allen-Bradley
Sub Brand
IEC
General Product Info
12-Digit UPC
Color
Orange
GTiN
Product UPC
Dimensions
Overall Length
24.7 mm
Thickness
2.8 mm
Width
48.7 mm