Product image for RAB SWISH2X4-39YN/D10/MVS TROFF CEN
Image thumbnail 0
Image thumbnail 1
Image thumbnail 2
Email
RAB SWISH2X4-39YN/D10/MVS TROFF CEN
Manufacturer: RAB Lighting | Catalog # SWISH2X4-39YN/D10/MVS | North Coast Part # 1747419
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
Next Day Delivery not avail / contact sales for lead times & return policy
Buy American Compliant Buy American Compliant Specification Sheet
Panels & Troffers 5334 Lumens Swish2X4 39W 3500K 0-10V Dimming 120V-277V Microwave Sensor
Technical Information
Ambient Temperature
104 degrees F
Amperage
0.15 Amp
Applications
INDOOR
Average Rated Life
100,000 hr
Color Accuracy
83
Color Rendering Index
83
Color Temperature
3500 K
Correlated Color Temp
3,500 K
Efficacy
141 LPW
Input Wattage
37.7
Lens Material
Snap-in, Frosted Polycarbonate
Lumens
5,334 Lumen
Minimum Starting Temp
-20 degrees C
Operating Temperature
-20 To 60 degrees C
Power Factor
120 V
Total Harmonic Distortion
3.9% At 120V,8.1% At 277V