Product image for Siemens 3RT23271AP60 CONTACTOR RES S0 4
Image thumbnail 0
Image thumbnail 1
Image thumbnail 2
Image thumbnail 3
Email
Siemens 3RT23271AP60 CONTACTOR RES S0 4
Manufacturer: Siemens | Catalog # 3RT23271AP60 | North Coast Part # 1821070
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
Not Available for Pickup at Auburn opens wednesday 5:00am pt
0 available
For Delivery
Not in local stock *
Check another branch
*Next Day Delivery not avail / contact sales for lead times & return policy
CONT., AC-1, 33KW/400V, AC-1 50A, 1NO+1NC, AC 220V 50HZ 240V 60 HZ, 4-POLE, 4NO, SZ S0, SCREW TERMINAL
Technical Information
Applications
Contactors for switching motors
Coil Voltage
240 V
Connection Type
Screw Connection
Contact Rating
A600 / Q600
Mounting Type
Screw And Snap-on
Number of Phases
4 Phase
Operating Temperature
60 To 25 degrees C
Size
S0
TC Connection
screw-type terminals
Type
3RT2 Contactor
Manufacturer Information
Brand
Siemens
Sub Brand
SIRIUS
General Product Info
12-Digit UPC
GTiN
Product UPC
Weight
0.946 lb
Dimensions
Depth
97 mm
Height
5.12 Inch
Length
3.67 Inch
Width
60 mm