Product image for Allen-Bradley 22F-D6P0N103 Powerflex 4M 2.2 kW 3 Hp AC Drive
Image thumbnail 0
Image thumbnail 1
Image thumbnail 2
Email
Allen-Bradley 22F-D6P0N103 Powerflex 4M 2.2 kW 3 Hp AC Drive
Manufacturer: Allen-Bradley / Rockwell | Catalog # 22F-D6P0N103 | North Coast Part # 391120
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
Not Available for Pickup at Auburn Closes 4:00PM PT
0 available
For Delivery
Not in local stock *
Check another branch
*Next Day Delivery not avail / contact sales for lead times & return policy
PowerFlex 4M-2.2 kW (3 HP) AC Drive
Technical Information
Amperage
6 Amp
Applications
Supporting Protocol for DeviceNet, EtherNet/IP, MODBUS, Other Bus Systems, PROFIBUS
Connection Type
Fixed Terminal Block
Enclosure
IP20,UL-NEMA Type Open
Enclosure Rating
IP20
Enclosure Type
IP20
Frequency
50-60 Hz
Input Voltage
480 V
Mounting Type
Panel Mount
Output Current
6 A
Power Factor
0.98
Power Rating
2.2 kW
Standard
C-TICK,CE,CUL,GOST,KC,UL
TC Connection
Fixed Terminal Block
Type
AC Drive
Voltage
480 Volt
Manufacturer Information
Brand
Allen-Bradley
Sub Brand
PowerFlex®
General Product Info
12-Digit UPC
GTiN
Product UPC
Features
  • Power ratings:
  • Zero Stacking™ Drives for ambient temperatures up to 40 °C (104 °F)
  • Integral RS-485 communications
  • Drive overload protection and ramp regulation
  • Feed-through wiring
  • DIN rail mounting feature on A and B frame drives
  • Ambient temperatures up to 50 °C (122 °F) permitted with minimal spacing between drives