Product image for Allen-Bradley 25B-V2P5N104 Powerflex 525 0.4 kW 0.5 Hp AC Drive
Image thumbnail 0
Image thumbnail 1
Email
Allen-Bradley 25B-V2P5N104 Powerflex 525 0.4 kW 0.5 Hp AC Drive
Manufacturer: Allen-Bradley / Rockwell | Catalog # 25B-V2P5N104 | North Coast Part # 857815
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
3 available
For Pick Up
at Auburn Closes 4:00PM PT
3 available
For Delivery
Order by Wednesday 4:00pm PT for delivery Thursday
Not in local stock *
Check another branch
PowerFlex 525 0.4kW (0.5Hp) AC Drive
Technical Information
Amperage
2.5 Amp
Applications
Supporting Protocol for DeviceNet, EtherNet/IP, MODBUS, Other Bus Systems, PROFIBUS
Connection Type
Fixed Terminal Block
Enclosure
IP20,UL-NEMA Type Open
Enclosure Rating
1, IP20
Enclosure Type
NEMA 1, IP20
Frequency
50-60 Hz
IP Rating
IP20
Mounting Type
Panel Mount
Output
1 Analog, 2 Digital
Output Current
2.5 A
Power Factor
0.98
Power Rating
0.4 kW
Size
Frame A
Standard
C-TICK,CE,CUL,GOST,KC,MARINE,UL
TC Connection
Fixed Terminal Block
Type
AC Drive
Voltage
120 Volt
Manufacturer Information
Brand
Allen-Bradley
Sub Brand
PowerFlex® 525
General Product Info
12-Digit UPC
GTiN
Product UPC
Features
  • Offers compact footprint relative to its power range and Zero Stacking™ mounting with 50 mm airflow gap